Jak należy interpretować termin ,,niezwłocznie" użyty w przepisie dot. sporządzenia wykazu inwentarza przedsiębiorstwa w spadku przez zarządcę sukcesyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 15 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zmarł 31.12.2021r. Za życia był wskazany w CEiDG zarządca sukcesyjny - syn. Akt poświadczenia dziedziczenia został sporządzony 4.02.2022r. ( dziedziczą żona i dwoje dzieci). Z uwagi na fakt, że zmarły przedsiębiorca rozliczał się poprzez podatkową księgę przychodów i rozchodów, a więc nie prowadził rozrachunków z kontrahentami, zarządca sukcesyjny do tej pory uzgadnia stan zobowiązań i należności z dostawcami i odbiorcami, i w związku z tym do dzisiaj nie sporządził wykazu inwentarza przedsiębiorstwa i nie złożył go przed notariuszem. Zgodnie z art. 28 ust.1 ustawy z 5.07.2018 r. niezwłocznie po ustanowieniu zarządu sukcesyjnego zarządca sukcesyjny sporządza i składa przed notariuszem wykaz inwentarza przedsiębiorstwa w spadku.

Jak należy interpretować termin ,,niezwłocznie"? Czy fakt, że zmarły przedsiębiorca był czynnym podatnikiem VAT wpływa na wartość składników przedsiębiorstwa w spadku wykazanych w wykazie inwentarza?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX