Jak należy interpretować pojęcie "dokonującego się postępu techniczno-technologicznego" użyte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2017 r.

PYTANIE

Inwestor wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę hali sportowo-widowiskowej przy szkole na terenie obecnego boiska szkolnego. Teren w planie zagospodarowania przestrzennego posiada symbol G3-55.UO/US/KS.25 - przeznaczony pod "zabudowę usług oświaty, usług sportu i rekreacji, obsługi komunikacji (wbudowany, podziemny parking)." Wskazano w planie zasady obsługi komunikacyjnej: "Obsługa komunikacyjna terenu: a) wjazd i wyjazd z parkingu podziemnego dla samochodów osobowych - wyłącznie z drogi oznaczonej symbolem G3-55.KD.L6, b) wjazd i wyjazd związany z funkcją usług oświatowych – wyłącznie z ciągu pieszojezdnego oznaczonego symbolem G3-55.KPj.12. W granicach terenu należy zapewnić miejsca postojowe dla samochodów osobowych w ilości co najmniej: a) dla funkcji usług oświatowych - 1 miejsce postojowe na 30 uczniów/1 zmianę, b) dla funkcji usług sportu i rekreacji - 20 miejsc postojowych na każde 100 miejsc siedzących w hali widowiskowo-sportowych."

Czy przy ww. zapisie inwestor może zaprojektować miejsca postojowe tylko w terenie, nie budując parkingu podziemnego, a wjazd i wyjazd zaprojektować tylko z ciągu pieszojezdnego oznaczonego symbolem G3-55.KPj.12?

Załączniku nr 4 § 2 uchwały zawiera wykaz terenów funkcjonalnych, w których wpisano inwestycje z zakresu infrastruktury technicznej należące do zadań własnych gminy: - symbol terenu G3-55.UO/US/KS.25 – opis inwestycji wynikający z ustaleń planu – budowa obiektu użyteczności publicznej – hali sportowo-widowiskowej z parkingiem podziemnym. W § 3 ww. załącznika wpisano, że sposób realizacji inwestycji określonych w § 2 może ulegać modyfikacji wraz z dokonującym się postępem techniczno-technologicznym, zgodnie z zasadą stosowania najlepszej dostępnej techniki, o ile nie nastąpi naruszenie ustaleń planu.

W jaki sposób należy rozumieć zapis § 3 i co należy rozumieć przez pojęcie dokonującego się postępu techniczno-technologicznego?

Czy na podstawie tego zapisu można zaprojektować halę bez parkingu podziemnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX