Jak należy dokonać rozliczenia, w przypadku gdy faktura dokumentuje wydanie vouchera jednego przeznaczenia i zawiera podatek VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 30 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy gazetą lokalną. Na łamach gazety organizujemy konkursy dla czytelników w celach promocyjnych (chęć pozyskania nowych czytelników, utrzymanie obecnej sprzedaży). Nagrodami w tych konkursach są najczęściej bony/vouchery na towary/usługi, które kupujemy od zewnętrznych lokalnych firm (najczęściej odbywa się to w ramach barteru, reklama w gazecie w zamian za bony/vouchery - faktury rozliczane przez kompensatę).

Rozróżniamy następujące nagrody: 1. nagrody rzeczowe 2. bony na towary jednego i różnego przeznaczenia 3. vouchery na usługi (np. usługi kosmetyczne, fryzjerskie, gastronomiczne itp.) jednego i różnego przezn.

Ad. 1 W przypadku nagród rzeczowych (posiadamy fakturę zakupu) - dokonujemy odliczenia podatku naliczonego, odprowadzamy podatek należny, w JPK wykazujemy dokument z oznaczeniem WEW

Ad. 2 W przypadku bonów różnego przeznaczenia mamy fakturę bez vatu - nie mamy podatku do odliczenia, nie odprowadzamy vatu należnego. W przypadku bonów jednego przeznaczenia mamy fakturę z vatem - odliczamy podatek naliczony, odprowadzamy vat należny, w JPK wykazujemy dokument z oznaczeniem WEW. Nie dokonujemy żadnego oznaczenia dot. procedur typu B_SPV - a chyba takie jednak być powinno?

Ad.3 W przypadku vocherów na usługi problemu nie ma, jeśli faktura jest bez vatu. Jak powinniśmy dokonać rozliczenia w przypadku gdy faktura dokumentuje voucher jedn. przezn. i zawiera podatek vat? Stoimy na stanowisku, że vat z tej faktury podlega odliczeniu (zakupiona usługa pośrednio związana jest z czynnością opodatkowaną jaką jest sprzedaż gazety), o ile oczywiście odliczenie nie jest zabronione jak np. przy usługach gastron. Jeśli chodzi o vat należny, to mając na uwadze art. 8 ust. 2 p. 2 w naszym przypadku nie wystąpi. Przekazanie vouchera na usługę jest bowiem nieodpłatnym świadcz. usług, ale związanym z działalnością gosp. Wątpliwości zrodziły się w związku z interp. 0113-KDIPT1-2.4012.198.2020.4.KW Opodatkowanie podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania bonów podarun.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX