Jak należy dokonać kwalifikacji podatkowej odsetek w związku z niewypłaconą w terminie dywidendą - czy spółka powinna wykazać przychód do opodatkowania z tego tytułu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2014 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 21 stycznia 2011 r.

PYTANIE

Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki podjęło uchwałę o dokonaniu podziału zysku netto z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy i kapitał zapasowy. Następnie ze strony akcjonariusza zgłoszone zostały wątpliwości odnośnie wypłaty dywidendy, w wyniku których postanowieniem sądu zakazano zarządowi spółki wykonania tej uchwały (w związku z udzieleniem zabezpieczenia) do momentu prawomocnego zakończenia postępowania. Sprawa nadal trwa.

Jak w takim przypadku należy dokonać kwalifikacji podatkowej odsetek w związku z niewypłaconą w terminie dywidendą?

Mają one specyficzny charakter, gdyż nie wynikają chociażby z braku środków na wypłatę dywidendy lub z zaciągniętego na nią kredytu. Spółka musiała zastosować się do postanowienia sądu i w konsekwencji nie dokonała wypłaty dywidendy. Sytuacja ta była zatem "wymuszona" i nie wynikała z decyzji podjętych przez spółkę, ale ta musiała się do niej bezwzględnie zastosować.

Czy na kwalifikację podatkową będzie miał wpływ ostateczny wyrok sądu (pozytywny/negatywny dla spółki)?

Czy też bez względu na to zastosowanie znajdą zapisy art.16 ust. 1 pkt 13a ustawy CIT, a zatem odsetki te nie będą kosztem uzyskania przychodu?

Czy w związku z niewypłaconą w terminie i w tej konkretnej sytuacji dywidendą, spółka powinna identyfikować przychód do opodatkowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX