Jak należałoby rozliczyć masę opakowania po takim środku niebezpiecznym w przypadku wprowadzenia go na polski rynek zza granicy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W karcie charakterystyki produktu - tonera do drukarek, sklasyfikowano substancję w nim zawartą w kategorii 1B - działanie szkodliwe na rozrodczość. Artykuł 8 pkt 14 ustawy z 13.06.2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi – dalej u.g.o.o.o. definiuje środki niebezpieczne jako substancje chemiczne i ich mieszaniny zaklasyfikowane na podstawie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r., działające szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B. Wobec tych zapisów taki tusz stanowi środek niebezpieczny.

Jak należałoby rozliczyć masę opakowania po takim środku niebezpiecznym w przypadku wprowadzenia go na polski rynek zza granicy?

Sama "obudowa" tuszu, czyli wkład do drukarki nie stanowi opakowania.

Czy zatem opakowanie po środku niebezpiecznym stanowiłaby np. folia, w jaką opakowany jest pojedynczy toner i opakowanie tekturowe?

Czy tego typu opakowania należałoby jednak zaklasyfikować jako jednowarstwowe, inne niż po środku niebezpiecznym i doliczyć jego masę do masy innych, "zwykłych" opakowań wprowadzanych na rynek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX