Jak najkorzystniej wykupić samochód z leasingu operacyjnego przez jednego z dwóch wspólników spółki cywilnej, w przypadku gdy firma leasingowa nie zgadza się na wykup prywatny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy możliwe jest w opisanej poniżej sytuacji zrzeczenie się współwłasności i ewentualny podatek od darowizny?

Spółka cywilna (2 współwłaścicieli) korzystała z leasingu operacyjnego samochodu osobowego, zbliża się wykup, miał to być wykup prywatny przez jednego z współwłaścicieli - firma leasingowa nie zgadza się na wykup prywatny i wystawi fakturę na spółkę cywilną. Zamysł jest taki, żeby faktura nie została wprowadzona do ewidencji podatkowych, czyli nie stanie się ani kosztem podatkowym ani nie zostanie odliczony podatek VAT, wspólnik zapłaci z konta prywatnego opłatę końcową - samochód nie jest przeznaczony do odsprzedaży, będzie przez niego użytkowany prywatnie. Wiem, że pojawi się problem przy rejestracji, ponieważ w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu będzie wpisany wspólnik jako współwłaściciel.

Jak znieść w tej sytuacji współwłasność? Sprzedaż ze spółki cywilnej nie jest dobrym rozwiązaniem (obciążenia podatkowe od ceny rynkowej, sprzedaż w 50% samemu sobie). Czy dopuszczalne i wystarczające dla wydziału komunikacji byłoby oświadczenie o zrzeczeniu się praw do samochodu przez wspólnika? Czy takim dokumentem jest darowizna i jaki jest wtedy ewentualny podatek i czy od ceny rynkowej czy wykupu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX