Jak na gruncie VAT rozliczyć wywóz towarów własnych z Polski do państwa trzeciego, niezbędnych dla realizacji prac budowlanych, który nie wiąże się z przeniesieniem prawa do dysponowania towarami jak właściciel?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 8 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma rozszerza swoją działalność budowlano-montażową realizując kontrakty także poza obszarem Unii Europejskiej - Szwajcaria, od 1.01.2021 r. będzie nim Wielka Brytania. W Szwajcarii posiadamy rejestrację wyłącznie dla celów VAT, w Wielkiej Brytanii - jako zakład polskiej spółki. Dla celów prowadzonej tam działalności przemieszczamy własne towary niezbędne dla realizacji zadań: elektrody spawalnicze, narzędzia, rusztowania, odzież ochronną itp.

W przypadku realizacji robót w krajach unijnych rozpoznajemy w takiej sytuacji nietransakcyjne WDT. W opisanym przypadku wywóz nie wiąże się z przeniesieniem prawa do dysponowania towarami jak właściciel, co jest podstawowym i niezbędnym warunkiem transakcji exportowej w przypadku Szwajcarii i Wielkiej Brytanii w roku 2021. Mimo, iż dysponujemy dokumentami potwierdzonymi przez właściwy Urząd Celny, w sposób określony przepisami celnymi wywozu towarów, to jednak nie jest to warunek wystarczający w świetle przepisów ustawy o VAT do potraktowania przesunięć własnych towarów jako export.

Czy nasze stanowisko jest prawidłowe?

Czy fakt posiadania zakładu w Wielkiej Brytanii również pozwala na wyłączenie z ewidencji VAT przemieszczenia własnych towarów? Towary, o których mowa, nie wrócą do Polski, będą wykorzystane na wspomnianych wyżej budowach.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX