Jak na gruncie VAT należy rozliczyć świadczenie usług fizjoterapeutycznych wraz z możliwością noclegu i wyżywienia w hotelu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jawna, czynny podatnik VAT prowadzi działalność hotelową i gastronomiczną. Głównym rodzajem działalności są usługi hotelowe PKD 55.10. Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania. Spółka została zarejestrowana do rejestru podmiotów leczniczych. Jako podmiot leczniczy prowadzi działalność leczniczą rodzaju "ambulatoryjne świadczenia zdrowotne". Spółka nie może organizować pobytów leczniczych, które wiążą się np. z całodobową opieką medyczną. Dodatkowe PKD spółki to: 86.90.A Działalność fizjoterapeutyczna. W okresie zakazu prowadzenia działalności hotelowej z uwagi na pandemię spółka będzie przyjmować gości hotelowych wyłącznie w celach leczniczych. Klienci będą rezerwować pobyty hotelowe wraz z wyżywieniem w celu korzystania w hotelu z odpłatnych zabiegów leczniczych, głównie fizjoterapeutycznych. Każdy klient, który przyjedzie do hotelu zostaje skierowany do zakładu leczniczego znajdującego się w hotelu w celu ustalenia planu leczenia.

Jaką stawką VAT spółka powinna opodatkować powyższe usługi?

Czy pobyt w hotelu w celach leczniczych może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 lub pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług?

Czy należy rozdzielić powyższe usługi na hotelowe ze stawką 8% i usługi zdrowotne zwolnione z VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX