Jak na gruncie prawa budowlanego należy oceniać możliwość wystąpienia odstępstwa istotnego w stosunku do robót budowlanych (przebudowa) wykonanych wiele lat temu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 30 maja 2018 r.

PYTANIE

Inwestor w latach 80-tych otrzymał pozwolenie na przebudowę mieszkania na poddaszu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Po 25 latach od wykonania robót nastąpiło uszkodzenie belki stropowej w wyniku czego łazienka lokalu poniżej została podstemplowana. Podczas postępowania okazało się, że między czasie inwestor obniżył skosy budynku i przeprowadził inne roboty budowlane. Ustalono, że roboty przeprowadzono jeszcze w latach 80-tych, ale brak możliwości ustalenia dokładnej daty wykonania prac wskazującej czy wykonano roboty w ramach odstępstwa od projektu czy samowolnie (brak dokumentacji archiwalnej, rozbieżne oświadczenia świadków). W wyniku postępowania okazało się, że inwestor w ramach przebudowy wg pozwolenia miał wzmocnić belkę stropową, czego nie uczynił (ujawnione 25 lat po przebudowie po uszkodzeniu belki stropowej). Wydano decyzję z art. 51 ust. 1 pkt 2 PB w przedmiocie wykonania robót budowlanych celem doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z prawem. Decyzja została utrzymana przez organ II instancji. WSA uchylił decyzje obydwu organów stwierdzając, że wykonane roboty mogły stanowić istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu w zakresie obniżenia skosów i braku wzmocnienia belki stropowej.

Jak na gruncie prawa budowlanego należy oceniać możliwość wystąpienia odstępstwa istotnego w stosunku do robót budowlanych (przebudowa) wykonanych wiele lat temu, podczas gdy katalog odstępstw istotnych ustawodawca wprowadził dopiero w 2004r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX