Jak ma postąpić współwłaściciel obiektu, w którym drugi współwłaściciel wykonuje prace, które są niezgodne z przepisami i narażają na kary administracyjne obu właścicieli?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Chruszcz Adrian
Odpowiedzi udzielono: 15 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak ma postąpić współwłaściciel obiektu, w którym drugi współwłaściciel wykonuje prace, które są niezgodne z przepisami i narażają na kary administracyjne (solidarnie) obu właścicieli?

Budynek jest współwłasnością bez wydzielenia osobnych części dla każdego ze współwłaścicieli, a zatem każda jego część przypada im w równych udziałach. Po zmianie personalnej jednego z nich, zaczął on wprowadzać zmiany w obiekcie według swojego uznania, bez nie tylko zgody drugiego właściciela, ale nawet i bez jego powiadomienia, ani tym bardziej uzgodnienia czasu, zakresu i sposobu finansowania prac. Jakby tego było mało, zakres prowadzonych robót i zmiany w aranżacji wpływają na bezpieczeństwo użytkowników. Zawężana jest droga ewakuacyjna, wstawiane drzwi w miejscach, gdzie być nie powinny, zagracone przejście do kotłowni, zmiany konstrukcyjne, itp. Nowy współwłaściciel został powiadomiony pisemnie, że część z tych czynności jest niezgodna z przepisami, a nawet wbrew poprzednio wydanym decyzjom administracyjnym, które np. nakazywały usunięcie wąskich drzwi z drogi ewakuacyjnej. Jednak podtrzymuje on swoją decyzję i kontynuuje wprowadzanie zmian.

Czy wysłanie do niego pisma z ostrzeżeniem i wyrażeniem sprzeciwu odnośnie tych działań jest wystarczające, aby uniknąć ewentualnej kary z organu kontrolującego obiekt (np. PINB, Straż Pożarna)?

Co jeszcze można zrobić, jeśli nie chce się wchodzić w spór sądowy, a jednocześnie zabezpieczyć się przed konsekwencjami kar administracyjnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX