Jak ma postąpić starosta w sytuacji, gdy nie wybrano delegatów na walne zgromadzenie spółki wodnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Kałużny Mirosław
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2013 r.

PYTANIE

Z końcem 2012 r. skończyły się "kadencje" organów spółki wodnej. W roku 2013 na spotkaniach wiejskich wybrano jedynie jednego delegata, w pozostałych miejscowościach tej spółki nie ma żadnego zainteresowania tym, aby spółka dalej działała, stąd ludzie nie wybrali żadnych delegatów.

1 marca odbyło się ostatnie posiedzenie dotychczasowego zarządu spółki, na którym członkowie potwierdzili, że rolnicy zrzeszeni w spółce wodnej nie chcą dalszej jej działalności (stąd brak chętnych do organów spółki).

Czyli sytuacja jest taka, że mamy jednego wybranego delegata na walne zgromadzenie spółki.

Jakie kroki w tej sytuacji powinien podjąć starosta?

Zgodnie z zapisami art. 180 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., gdy walne zgromadzenie nie może wybrać zarządu to starosta ustanawia zarząd komisaryczny, ale w przedmiotowym przypadku nie ma już w ogóle takiego organu jak walne zgromadzenie.

Ponadto, zgodnie z art. 184 pr. wod., starosta po otrzymaniu uchwały walnego zgromadzenia o zatwierdzeniu ostatecznych rachunków i sprawozdań likwidatora występuje o wykreślenie spółki z katastru wodnego, lecz to także jest niewykonalne z racji nieistnienia walnego zgromadzenia.

Proszę o opinię czy można stwierdzić, że obecnie – gdy wybrano tylko jednego delegata (zawsze było 12 osób) – to istnieje taki organ spółki jak walne zgromadzenie spółki?

Bo w pr. wod. nie spotkałem się z zapisami, że walne zgromadzenie musi składać się z co najmniej X liczby członków, a więc równie dobrze może to być organ jednoosobowy. Natomiast w statucie spółki jest zapis, że jeśli liczba członków spółki przekracza 50 osób (co ma miejsce w tej spółce), to wybierani są delegaci - 1 delegat na każdych 20 członków spółki. Po spotkaniach wiejskich wybrano tylko jednego delegata.

W powyższej sytuacji nie ma możliwości wyboru nowego zarządu spółki, bo o ile z pr. wod. wynika, że zarząd może być jednoosobowy, o tyle statut spółki określa, że zarząd składa się z 3 do 8 osób.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX