Jak ma postąpić PINB, gdy inwestor wybudował zbiornik bezodpływowy mając pozwolenie na budowę z 2007 r., ale nie zgłosił rozpoczęcia budowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 3 lutego 2021 r.

PYTANIE

Jak ma postąpić PINB w sytuacji, gdy inwestor wybudował zbiornik bezodpływowy mając pozwolenie na budowę z 2007 r., ale nie zgłosił rozpoczęcia budowy, nie ustanowił kierownika oraz nie zawiadomił o zakończeniu budowy, jak również odstąpił od projektu?

Czy zmiana średnicy kręgów jest istotną zmianą i należy wykonać projekt zamienny, czy należy również wstrzymać budowę ze względu na niewykonanie wywiewek, twierdząc, że brak ich stanowi niezakończenia tej budowy, czy po prostu nałożyć bez wstrzymywania budowy z art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. określonych robot, czyli wykonanie tych wywiewek? 

W 2007 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę zbiornika bezodpływowego dwukomorowego do budynku mieszkalnego.W 2020 r. wpłynęła skarga do PINB o sprawdzenie tej budowy. Po kontroli stwierdzono, że obecnym właścicielem nieruchomości jest córka inwestora, ale pozwolenie jest na jej matkę. Zbiornik jest zlokalizowany zgodnie z planem zagospodarowania, lecz kręgi zaprojektowane były w średnicy 1600, a są zamontowane 1000, brak jest wywiewek.

Na kogo w obecnym czasie nakładać obowiązki - na inwestora, który już nie jest właścicielem nieruchomości, tylko córka, czy na obecnego właściciela (z aktu wynika, że obecny właściciel - córka inwestora - jest właścicielem od 2008 r.?

Jaką procedurę należy zastosować w tym zakresie?

Podczas kontroli stwierdzono, że w jednej z komór zbiornika prawdopodobnie brak jest dna, wiec zgłoszono do ochrony środowiska, czy w tej sytuacji należałoby nałożyć ekspertyzę szczelności tego zbiornika z art. 81c pr. bud., czy przy wstrzymaniu z art. 50 pr. bud. nakazać tą ekspertyzę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX