Jak ma postąpić organ z wnioskiem o wydanie pozwolenia zintegrowanego dla instalacji, z której emisja ma miejsce w sposób niezorganizowany, jeżeli instalacja jest położona na terenie przekroczeń standardów jakości powietrza?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak powinien postąpić organ w sytuacji otrzymania wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego dla instalacji, z której emisja substancji zanieczyszczających do powietrza ma miejsce wyłącznie w sposób niezorganizowany, jeżeli instalacja jest położona na terenie przekroczeń standardów jakości powietrza?

Zgodnie z art. 225 ust. 1 ustawy z 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś., wydanie pozwolenia dla instalacji zlokalizowanej na terenie przekroczeń standardów jakości powietrza jest możliwe, jeżeli zapewniona zostanie odpowiednia redukcja ilości substancji wprowadzanej do powietrza, dla której odnotowuje się przekroczenia standardów jakości powietrza. Redukcja ilości substancji, o której mowa w przywołanym przepisie, powinna być o co najmniej 30% większa niż ilość substancji dopuszczona do wprowadzania do powietrza z nowo zbudowanej instalacji lub z instalacji zmienionej w sposób istotny, zgodnie z art. 225 ust. 5 p.o.ś.

Czy powyższe przepisy będą miały zastosowanie, jeśli emisja z instalacji zachodzi wyłącznie w sposób niezorganizowany?

Zgodnie z art. 202 ust. 2a p.o.ś. w pozwoleniu zintegrowanym nie ustala się dopuszczalnej wielkości emisji gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza w sposób niezorganizowany, zatem pozwolenie zintegrowane udzielone dla wspomnianej instalacji nie będzie określać dopuszczalnych wielkości emisji substancji do powietrza.

Czy w opisanym przypadku organ powinien odmówić wydania pozwolenia zintegrowanego biorąc pod uwagę zapisy art. 186 ust. 1 pkt 3 p.o.ś. (organ właściwy do wydania pozwolenia odmówi jego wydania, jeżeli eksploatacja instalacji powodowałaby przekroczenie standardów jakości środowiska)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX