Jak ma postąpić organ w przypadku, gdy zamierzeniem wnioskodawcy jest budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego i budynku gospodarczego o pow. 72 m2 i twierdzi on, że jest rolnikiem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Smolczewska Maria
Odpowiedzi udzielono: 1 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W mpzp teren działki (niezabudowanej) znajduje się na obszarze oznaczonym symbolem MN (przeznaczenie podstawowe - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, przeznaczenie uzupełniające - usługi w budynku mieszkalnym do 40 % powierzchni). Plan dopuszcza budynek garażowy lub gospodarczy o pow. zabudowy do 36 m2.

Jak ma postąpić organ w sprawie wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej w przypadku, gdy zamierzeniem wnioskodawcy jest budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego i budynku gospodarczego o pow. 72 m2 i twierdzi on, że jest rolnikiem?

W jednej gminie (miasto) jest właścicielem niezabudowanych gruntów o pow. ok. 0,4400 ha na terenie objętym ww. planem oraz zabudowanej nieruchomości o pow. ok. 0,4400 ha - dom, w którym mieszka, budynki gospodarcze w tym do przechowywania płodów rolnych; w innej gminie (wiejskiej) ma ok. 3,5500 ha, płaci składki do KRUS. Wnioskodawca chce "pozostawienia gruntów w statusie rolnym w celu umożliwienia realizacji inwestycji związanych z rolnictwem oraz prowadzeniem gospodarstwa rolnego poprzez wybudowanie domu jednorodzinnego, a w przyszłości wybudowanie budynku gospodarczego, który będzie służył przechowywaniu sprzętu rolnego i prowadzeniu działalności rolniczej". Jego zamierzenie jest sprzeczne z ustaleniami planu - zarówno w przeznaczeniu terenu (tj. pod zabudowę jednorodzinną, nie zaś zagrodową), jak i powierzchni budynku gospodarczego (planowane 72 m2, dopuszczalne 36 m2).

Czy konieczne jest w tej sytuacji wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej czy nie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX