Jak ma postąpić organ, gdy przed upływem terminu na usunięcie nieprawidłowości inwestor wystąpił o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 10 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu administracyjno-budowlanego wpłynął wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego. Budynek został zaprojektowany w odległości niezgodnej z § 271 ust. 8a rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t. (bez zachowania odległości 12 m od granicy (konturu) lasu przeznaczonego w mpzp pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną). Zawiera natomiast oświadczenie o opracowaniu projektu zgodnie z przepisami. Organ na podstawie 35 ust. 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud. wydał postanowienie nakładające na inwestora obowiązek usunięcia w określonym terminie nieprawidłowości w zakresie doprowadzenia lokalizacji budynku mieszkalnego do zgodności z § 271 ust. 8 i 8a pkt 1 i 2 r.w.t. Przed upływem nakazanego w postanowieniu terminu inwestor złożył wniosek do organu o udzielenie na podstawie art. 9 ust. 3 pr. bud. zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych.

Jak w tym przypadku ma postąpić organ?

Co z wydanym postanowieniem?

Czy organ musi je w pierwszej kolejności wygasić?

Następnie zawiesić postępowanie w przedmiocie wydania pozwolenia na budowę. Zwrócić się do Ministra Inwestycji i Rozwoju o odstępstwo.

Czy w ogóle wniosek o udzielenie zgody na odstępstwo nie powinien zostać złożony przed złożeniem do organu wniosku o pozwolenie na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX