Jak liczyć zabezpieczenie roszczeń dla wypełniania terenów niekorzystnie przekształconych w kontekście ostatnich zmian wprowadzonych do u.o.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 27 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak liczyć zabezpieczenie roszczeń dla wypełniania terenów niekorzystnie przekształconych w kontekście ostatnich zmian wprowadzonych do ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) – dalej u.o.?

Zmiana wprowadza zapis mówiący, że wysokość zabezpieczenia roszczeń dla odzysku polegającego na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych oblicza się jako iloczyn masy odpadów przewidzianych do przetworzenia w okresie roku oraz stawki zabezpieczenia roszczeń.

W przypadku gdy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 48a ust. 22 u.o. odpadom, o których mowa w ust. 3a, można przyporządkować więcej niż jedną stawkę zabezpieczenia roszczeń, czy zawsze przyjmuje się najwyższą stawkę spośród tych stawek (jak wynika z ustawy)?

Czy to oznacza, że wystarczy, że wypełnimy ten teren chociaż jednym odpadem z wyższą stawką, to resztę odpadów (tych z niższą stawką) mnożymy razy tą najwyższą stawkę?

Czy jeśli w jednej decyzji firma prowadzi wypełnianie terenów niekorzystnie przekształconych, ale też utwardzanie powierzchni terenu, wskazany wyżej sposób liczenia zabezpieczenia należy rozdzielić osobno dla odpadów wskazanych do wypełniania i osobno do utwardzania (dotychczasowa metoda liczenia zabezpieczenia roszczeń)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX