Jak liczyć pomoc dla cudzoziemca objętego ochroną realizującego indywidualny program integracji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 24 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z § 3 ust. 1 pkt 1 lit. d i pkt 2 lit. d rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 kwietnia 2015 r. w sprawie udzielania pomocy cudzoziemcom (Dz.U. z 2019 r. poz. 1946) proszę o wskazanie w jaki sposób postąpić przyznając świadczenie pieniężne określone w art. 92 ust. 1 z ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2021 r. poz. 2268 z późn. zm.) – dalej u.p.s., dla cudzoziemca realizującego indywidualny program integracji, który jako jedyny członek rodziny posiada ochronę uzupełniającą na podstawie decyzji Szefa ds. Cudzoziemców z marca 2022 r. (w RP przebywał od września 2021 r. sam i nie zgłosił członków rodziny do objęcia ochroną)?

Ww. cudzoziemiec od czerwca 2022 r., wraz z żoną i 2 dzieci prowadzi wspólne gospodarstwo domowe - rodzina składa się z 4 osób, a 3 osoby (żona i 2 dzieci) nie są objęte ochroną uzupełniającą i pracownik socjalny nie ustalił na jakiej podstawie przebywają na terenie RP. Jasnym jest, że w omawianym przypadku jedynie osoba objęta ochroną uzupełniającą może realizować indywidualny program integracji, natomiast wątpliwość budzi fakt, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie udzielania pomocy cudzoziemcowi, wysokość pomocy powinna być określona przy uwzględnieniu liczby osób w rodzinie wspólnie gospodarujących.

Czy pomoc zgodnie z którym wzorem powinna być liczona: 1 osoba x do 50% kwoty, o której mowa w lit. a, na osobę; czy 4 osoby x do 50% kwoty, o której mowa w lit. a, na osobę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX