Jak księgować przychody i koszty z tytułu umów na szkolenia pokrytych w 75% z funduszy unijnych i 25% z budżetu Państwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jest beneficjentem (projektodawcą) dotacji na dofinansowanie realizacji projektów w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny zarządzanego przez Departament Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego Ministerstwa Gospodarki i Pracy w wysokości 75% oraz ze środków Budżetu państwa w wysokości 25%. Instytucją wdrażającą jest Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie dla ZPORR i Ministerstwo Finansów dla SPORZL.

W ramach tych programów spółka prowadzi nieodpłatnie usługi szkoleniowe i indywidualne usługi doradcze dla osób spełniających kryteria beneficjentów ostatecznych w ww. programach. Z zawartych umów i otrzymanych środków spółka rozlicza się z Wojewódzkim Urzędem Pracy i Ministerstwem Finansów. Na poczet realizacji zawartych umów otrzymujemy przedpłaty w postaci transz przekazywanych po złożeniu wniosku o płatność. Czas trwania projektów wynosi 1-2 lata. Pomiędzy przychodami a kosztami początkowo są duże rozbieżności. Do pierwszej transzy przychodów koszty są znikome, natomiast przy dalszych wnioskach, koszty przewyższają przychody. Zakończony projekt w zasadzie równoważy przychody i koszty. Zdarza się, że część kosztów jest uznana za niekwalifikowaną, chociaż konieczną do zakończenia realizacji projektu.

Obecnie realizujemy 12 projektów, co stanowi 95% działalności firmy.

Jak księgować przychody i koszty z tytułu umów na szkolenia pokrytych w 75% z funduszy unijnych i 25% z budżetu Państwa?

Jak je wykazywać w rachunku zysków i strat oraz w bilansie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX