Jak klasyfikować odpady o wielkości do 20 mm, które są wytwarzane w procesie przesiewania stabilizatu powstałego w procesie mechaniczno - biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy klasyfikować odpady o wielkości do 20 mm, które są wytwarzane w procesie przesiewania stabilizatu powstałego w procesie mechaniczno - biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych - czy będą to odpady o kodzie 19 05 99 Inne niewymienione odpady czy 19 05 03 Kompost nieodpowiadający wymaganiom (nienadający się do wykorzystania)?

§ 1 pkt 4 lit. j rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 17 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie mechaniczno - biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych zastąpił dotychczasowy zapis: "Frakcja stabilizatu, po przesianiu na sicie o prześwicie oczek o wielkości do 20 mm, może być stosowana do procesu odzysku wyłącznie na składowisku odpadów lub obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Frakcja ta jest klasyfikowana jako odpady o kodzie 19 05 03 - Kompost nieodpowiadający wymaganiom (nienadający się do wykorzystania)." następującym: "Wydzielona na sicie frakcja stabilizatu o granulometrii nie większej niż 20 mm może być stosowana do procesu odzysku wyłącznie na składowisku odpadów lub w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych".

Czy biorąc pod uwagę fakt, iż przetworzenie stabilizatu na sicie o wielkości oczek do 20 mm nie zmienia właściwości ani składu przesiewanych odpadów (oprócz wielkości granulacji) i przepisy prawa nie wskazują na konieczność zmiany klasyfikacji odpadu, należy uznać, iż odpady frakcji podsitowej (0-20 mm) należy klasyfikować jako odpady o kodzie 19 05 99 Inne niewymienione odpady (czyli tak samo jak przesiewany stabilizat)?

Do jakich procesów odzysku na składowisku odpadów może być wykorzystywany ten odpad?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX