Jak Kierownik NW ma sprawdzić, że warunek ten został spełniony, jeżeli brak jest wymogu załączenia do zgłoszenia jakichkolwiek dokumentów określających budowę geologiczną gruntu i głębokość zalegania wód gruntowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ustawa z 7.07.2022 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 855) wprowadza między innymi art. 394 ust. 1 pkt 13 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod. stanowiący, że wykonanie urządzeń wodnych służących do wprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni ścieków na potrzeby zwykłego korzystania z wód. Ustawa w tej części wchodzi w życie 9 sierpnia 2022 r.

Jak Kierownik Nadzoru Wodnego jako organ przyjmujący zgłoszenie wodnoprawne ma stwierdzić, że spełnione są wymagania dla takiego urządzenia wodnego?

Najważniejszym kryterium wydaje się rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 12.07.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1311) – dalej r.s.s.w.ś.w.z. Zgodnie z § 11 ust. 4 i 5 r.s.s.w.ś.w.z. ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego, zlokalizowanego poza aglomeracją lub w granicach aglomeracji, mogą być wprowadzane do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, między innymi jeżeli miejsce wprowadzania ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.

Poza tym jak należy definiować "najwyższy użytkowy poziom wodonośny wód podziemnych" – czy jest to poziom zwierciadła wód gruntowych czy może tylko poziom, z którego pobierana jest woda podziemna?

W związku z tym jak Kierownik NW ma sprawdzić, że warunek ten został spełniony, jeżeli brak jest wymogu załączenia do zgłoszenia jakichkolwiek dokumentów określających budowę geologiczną gruntu i głębokość zalegania wód gruntowych?

Poza tym, w ustawie nie określono, że zgłoszenie powinno zawierać informacje na temat efektywności przydomowej oczyszczalni ścieków, przez co nie będzie możliwości stwierdzenia, czy odprowadzane ścieki w ramach zwykłego korzystania z wód spełniać będą wymogi określone w załączniku nr 2 lub nr 3.

Jak w ogóle kierownik NW ma wykazać, że zgłoszenie jest zgodne z dokumentami określonymi w art. 423 ust. 5 pkt 2 i pkt 3 pr.wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX