Jak interpretować od 1 lipca 2021 r. art. 3 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 25 lutego 2021 r.

PYTANIE

Jak interpretować od 1 lipca 2021 r. art. 3 ust. 1, "dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, o których mowa art. 2 ust. 1, jeżeli w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie" (...) oraz art. 7 ust. 1 "do wniosku dołącza się deklarację o dochodach gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz dokumenty potwierdzające wysokość ponoszonych w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku wydatków związanych z zajmowaniem lokalu mieszkalnego" ustawy o dodatkach mieszkaniowych.

Czy chodzi o miesiące, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, czy miesiące, w których otrzymał?

Np. wnioskodawca w maju 2021 r. podjął pracę, za którą wynagrodzenie otrzyma w czerwcu 2021 r. złożył wniosek na dodatek mieszkaniowy w sierpniu 2021 r., w związku z tym dochody za maj, czerwiec, lipiec 2021 r.

Wypłata wynagrodzenia za miesiąc maj nastąpiła w czerwcu wobec powyższego mam traktować, że za maj dochód strony wyniósł 0 zł?

Czy kwota wydatków za lokal ma być za lipiec 2021 r. - zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy "ponoszonych w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku"?

Z kolei art. 7 ust. 1b pkt 9 mówi, że wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego powinien zawierać informację o łącznej kwocie wydatków na lokal mieszkalny za ostatni miesiąc, czyli za lipiec 2021 r., czy za sierpień (miesiąc złożenia wniosku)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX