Jak instytucja kultury powinna zakwalifikować pod względem VAT umowę na wykonanie muralu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 1 stycznia 2021 r.

PYTANIE

Jesteśmy Samorządową Instytucją Kultury (wpisana do rejestru instytucji kultury), która w zamian za wynagrodzenie wykona dla spółki z o.o wielkoformatowe malowidło " tzw. mural" na elewacji zewnętrznej budynku należącego do tej spółki oraz dokona przeniesienia autorskich praw majątkowych do tego dzieła. Zgodnie z tą umową za wykonanie przedmiotu spółka z o.o zapłaci Instytucji wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie przekraczającej 15 tys zł. Wykonanie tego muralu instytucja kultury powierzy podwykonawcy (artyście), z którym zawrze umowę cywilnoprawną. Podwykonawca w ramach tej umowy zapewni niezbędne do wykonania materiały oraz zobowiąże się do przeniesienia na instytucję autorskich praw majątkowych.

Czy Instytucja kultury wystawiając fakturę sprzedaży spółce z o.o powinna zastosować stawkę VAT 23 % a w polu "nazwa usługi napisać: "kompleksowe wykonanie muralu na ścianie budynku"? Czy sprzedaż tego typu prac należy zakwalifikować jako roboty budowlane symbol PKWIU 43.34.10.0 "Roboty malarskie" a na fakturze sprzedaży uwzględnić klauzulę metodę podzielonej płatności MPP? (spółka z o.o jest czynnym podatnikiem VAT).

Czy może zakwalifikować wykonanie wielkoformatowego malowidła "muralu" jako usługę kulturalną i zastosować stawkę "zwolnione z VAT" - art. 43 ust 1 pkt 33 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX