Jak fakt wystawienia faktury na żądanie wpływa na korektę zapisów w rejestrach VAT i JPK_VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2019 r.

PYTANIE

Podatnik (pełna rachunkowość) prowadzi ewidencję w rejestrze sprzedaży na podstawie raportów miesięcznych wydrukowanych z kasy fiskalnej. Na podstawie ewidencji korekt (i podłączonej do niej dokumentacji) dokonuje zapisów korygujących w rejestrze. Co miesiąc niektórzy klienci występują do podatnika o wystawienie faktury. Podatnik wystawia faktury, załącza do nich paragony i podpina pod raporty miesięczne (faktury nie są ujmowane w rejestrze są jedynie załączane do raportów miesięcznych). Do tej pory przy żadnych czynnościach sprawdzających ani przy kontroli podatkowej sposób ujmowania zapisów w rejestrze nie budził wątpliwości organów podatkowych, niemniej jednak chcielibyśmy zweryfikować, czy na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług takie ewidencjonowanie jest prawidłowe.

Wg nas nie dochodzi do uszczuplenia należności podatkowej (ani z punku widzenia jej wartości ani z punktu widzenia momentu jej rozpoznania), raport miesięczny jest ważnym dokumentem będącym podstawą do dokonania zapisów w rejestrze, a brak ujmowania faktur sprzedażowych (np. wystawionych na żądanie klienta, które mogą być wystawione na żądanie do 3 miesięcy) nie jest błędem w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z wejściem przepisów ws. JPK VAT, chcielibyśmy zweryfikować przyjęte rozwiązanie. "Moim zdaniem, istnieje możliwość księgowania sprzedaży oraz podatku od towarów i usług, jak również wpływów do kasy, na podstawie raportów fiskalnych: dobowych, raportów okresowych np. pięciodniowych, dziesięciodniowych, w uzgodnieniu danych z raportem miesięcznym, a nawet jedynie na podstawie raportu miesięcznego. Częstotliwość wprowadzania raportów fiskalnych do księgi głównej zależy w zasadzie od ustaleń przyjętych przez kierownika jednostki. Ustawa o rachunkowości nie reguluje tych spraw w sposób bardzo szczegółowy."

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX