Jak długo należy przechowywać dokumentację o zastosowaniu środków bezpieczeństwa finansowego jeżeli nie doszło do nawiązania stosunku gospodarczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Olender Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 21 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zgodnie z art. 49 ust. 2 ustawy z 1.03.2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2021 r. poz. 1132 z późn. zm.) – dalej u.p.p.p., w związku z art. 34 ust. 3 u.p.p.p., należy przechowywać przez 5 lat wyniki zastosowania środków bezpieczeństwa finansowego jeżeli nie doszło na nawiązania stosunku gospodarczego?

Chodzi o sytuację, gdy przed zawarciem z klientem umowy stosujemy środki bezpieczeństwa finansowego. W ich wyniku ustalamy, że ocena klienta jest nieakceptowalna więc nie zawieramy umowy (nie dochodzi do nawiązania stosunku gospodarczego). W art. 34 ust. 3 zdanie pierwsze u.p.p.p. wskazany jest obowiązek dokumentowania zastosowanych środków bezpieczeństwa finansowego. Zdanie drugie stanowi zaś o obowiązku wykazania zastosowania środków bezpieczeństwa finansowego na żądanie uprawnionych organów, ale odnosi się tylko do sytuacji związanych ze stosunkiem gospodarczym lub transakcją okazjonalną.

Jak zatem postąpić, gdy nie dochodzi do nawiązania stosunku gospodarczego? Czy w takich sytuacjach nie ma obowiązku przechowywania tej dokumentacji przez 5 lat?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX