Jak będzie wyglądało rozliczenie podatkowe spółek A i B w roku połączenia, w sytuacji gdy spółka przejmowana (spółka B) skorzysta z prawa do niezamykania ksiąg rachunkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Woźniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 4 lipca 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. (spółka A) posiada 100% udziałów w innej spółce z o.o. (spółka B). Udziałowcy spółki A podjęli decyzję o połączeniu obu spółek A i B przez przejęcie całego majątku spółki B (spółka przejmowana) przez spółkę A (spółka przejmująca). Do rozliczenia połączenia obu spółek, spółka przejmująca (spółka A) zamierza przyjąć metodę łączenia udziałów. Art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości wskazuje, że w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy o rachunkowości rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje to powstania nowej jednostki (w opisanym przypadku z taką sytuacją mamy do czynienia), to można nie zamykać ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej (spółka B). Z kolei z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT wynika, że jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Jak będzie wyglądało rozliczenie podatkowe spółek A i B w roku połączenia, w sytuacji gdy spółka przejmowana (spółka B) skorzysta z prawa do niezamykania ksiąg rachunkowych i nie dokona ich zamknięcia na dzień połączenia ze spółką A?

Jak w przedstawionej sytuacji będzie wyglądała możliwość odliczenia strat podatkowych poniesionych przez spółkę przejmowaną (spółka B)?

Czy taką stratę będzie mogła odliczyć spółka przejmowana (spółka B), czy spółka przejmująca (spółka A), czy żadna z tych spółek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX