Jak będzie wyglądało rozliczenie kosztów holowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 23 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 24a ust. 2b ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701) – dalej u.o. dyspozycję przewiezienia lub holowania pojazdu wydaje się podmiotowi, któremu starosta właściwy ze względu na miejsce kontroli powierzył zadanie usuwania pojazdów w trybie art. 130a ust. 5f ustawy z 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1990) - dalej u.p.r.d., a jeżeli jest to niemożliwe, dyspozycję wydaje się innemu przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą obejmującą usuwanie pojazdów. Z ww. przepisu wynika, iż podmiot prowadzący zadania w trybie art. 130a u.p.r.d. nie może odmówić przyjęcia dyspozycji wydanej przez organy wskazane w ust. 1 ww. artykułu, chyba, że nie posiadałby możliwości technicznych - pojazdu- którym mógłby holować dany pojazd.

Jak w tej sytuacji będzie wyglądało rozliczenie kosztów ww. holowania?

Zgodnie z art. 130a ust. 5f u.p.r.d. starosta ma podpisaną umowę z przedsiębiorcą. W umowie określone są stawki za holowanie na parking prowadzony przez niego (inny niż w WPGO). Po wykonaniu dyspozycji przedsiębiorca przedłoży staroście, z którym ma podpisaną umowę fakturę za transport, natomiast zwrot kosztów zostanie dopiero określony w postanowieniu starosty właściwego ze względu na miejsce wyznaczone w WPGO na podstawie średnich cen rynkowych.

Wartości te mogą się od siebie różnić, zatem różnica będzie kosztem własnym starosty?

Czy starosta w postanowieniu wskaże konto starosty, który poniesie koszty zgodnie z ww. umową?

Jak będzie wyglądać rozliczenie pomiędzy innym podmiotem niż ten, któremu starosta powierzył prowadzenie zadań na podstawie art. 130a ust. 5f, któremu wydający dyspozycję zleci holowanie pojazdu, jeśli koszty przejazdu naliczone w fakturze prowadzącemu przejazd a w postanowieniu będą większe?

Co powinien zrobić starosta, jeśli podmiot realizujący ww. zadanie nie zechce zmienić umowy zawartej na podstawie przepisów o ruchu drogowym w zakresie holowania na parking wskazany w WPGO?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX