Jak amortyzować nowy środek trwały wybudowany na fundamentach dwóch starych kamienic?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 19 lipca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2014 r. zakupiono w związku z prowadzoną działalnością od różnych sprzedawców dwie sąsiadujące kamienice połączone wspólną fasadą. Pierwsza kupiona w maju 2014 r., i amortyzowana od czerwca 2014 r. stawką 10%. Druga kupiona w lipcu 2014 r. i amortyzowana od sierpnia 2014 r. stawką 10%. Część lokali była wynajmowana, przychód z tytułu najmu rozliczany w działalności gospodarczej. W listopadzie 2014 r. na podstawie pozwoleń rozpoczęto inwestycję polegającą na nadbudowie, przebudowie i rozbudowie obu kamienic. Amortyzacja na czas inwestycji została wstrzymana. W trakcie prac okazało się że odkryto fundamenty baszty z XIV w. Podjęto prace związane z odtworzeniem ich formy i wykonania piwnicy nad odkrytymi fundamentami na podstawie stosownych pozwoleń. Ściany parteru i piętra musiały zostać wyburzone, i w zasadzie obie kamienice powstały od nowa, posiadają wspólną klatkę schodową. Po zakończeniu prac uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Wartość inwestycji została ustalona na podstawie posiadanych faktur. Kamienice mają osobne księgi wieczyste.

Czy na skutek przeprowadzonych prac powstał jeden nowy środek trwały, który powinien być amortyzowany stawką 2,5%, czy też należy powiększyć wartość początkową obu kamienic osobno o wartość inwestycji, proporcjonalnie do powierzchni użytkowej każdej z nich i kontynuować amortyzację stawką 10%?

Jeśli prawidłowa jest odpowiedź, że powstał nowy środek trwały, to jakich zapisów dokonać w ewidencji środków trwałych i w PKPIR?

Czy niezamortyzowane części obydwu kamienic, które były wcześniej amortyzowane, będą kosztem uzyskania przychodów?

Czy do wartości początkowej wliczyć wartości zakupu obydwu kamienic bez pomniejszania o dokonaną amortyzację oraz koszty zawiązane z inwestycją?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX