Ile godzin urlopu należy odliczyć radcy prawnemu z puli urlopowej, jeżeli wystąpi o udzielenie mu urlopu na żądanie i czy urlop ten odliczyć z urlopu zaległego, czy też z bieżącego roku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 25 lutego 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Radca prawny zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. 1/2 etatu (20 godzin tygodniowo) wykonuje pracę w siedzibie pracodawcy przez dwa dni w tygodniu: wtorek- 4 godz. i czwartek - 4 godz. Przez pozostałe 12 godz. w tygodniu, zgodnie z przepisami ustawy o radcach prawnych pozostaje w dyspozycji pracodawcy poza siedzibą. U pracodawcy obowiązuje podstawowy system czasu pracy. Radca prawny posiada niewykorzystany urlop za ubiegły rok w wymiarze 6 godzin.

Ile godzin urlopu należy odliczyć radcy prawnemu z puli urlopowej, jeżeli wystąpi o udzielenia mu urlopu na żądanie za rok br. na 1 dzień wtorek, a następnie w czwartek wystąpi o udzielenie na ten dzień drugiego dnia urlopu na żądanie?

Za 1 dzień: 4 godz. czy max 8 godz. włącznie z dyspozycją poza siedzibą, czy też 10 godzin?

Czy jest różnica w wyliczaniu ilości udzielonych godzin urlopu udzielanego na żądanie i tzw. "normalnego urlopu" udzielanego zgodnie z planem urlopu?

Czy w pierwszej kolejności pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu z puli urlopu zaległego, czy też z br. (pracownik wykorzystał już w ubiegłym roku urlop na żądanie)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX