Dokumentacja medyczna dotycząca grup pacjentów – zasady tworzenia

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2010 r.
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2010 r.

PYTANIE

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Centrum Zdrowia Publicznego w zaleceniach wskazano, że należy prowadzić dokumentację zbiorczą w postaci zeszytu bilansów, książki noworodków, zeszytu grup dyspanseryjnych itp. Jako podstawę podano rozporządzenie w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane i rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania. Na podstawie tych aktów stwierdzono, że:

a)

prowadzenie ww. zbiorczej dokumentacji medycznej wynika bezpośrednio z powołanych aktów prawnych;

b)

książka noworodków, jako dokumentacja zbiorcza, musi wykazywać do 12 miesiąca życia nie tylko daty wizyt patronażowych lekarza, pielęgniarki i położnej, ale także daty wszystkich wizyt profilaktycznych dziecka w przychodni;

c)

książka noworodków jest dokumentem medycznym i musi spełniać wymagania rozporządzenia w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane, w tym przeprowadzenia bilansu 12-miesięcznego dziecka;

d)

zeszyt bilansów zdrowia dzieci należy do dokumentacji zbiorczej obowiązkowo prowadzonej w POZ i jest dowodem nadzoru opieki nad dzieckiem, a oba systemy dokumentacji - indywidualny i zbiorczy - muszą być spójne. Minister Zdrowia w drodze rozporządzenia określa zasady przeprowadzania bilansów, co jednoznacznie określa wskazówki do prowadzenia Książki Bilansów;

e)

zeszyt grup dyspanseryjnych według podziału na grupy dzieci wg Radjukiewicza ma na celu prawidłowy nadzór nad określoną populacją dzieci i należy do obowiązkowej dokumentacji medycznej.

Powołane wyżej akty nie obligują do prowadzenia zbiorczej dokumentacji medycznej innej niż wymienionej w § 30 ust. 1 pkt 3-5 i muszą zawierać dane określone w § 35, 37-38 (z uwagi na § 7) rozporządzenia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania.

Nawet jeżeli przyjąć stanowisko Centrum Zdrowia Publicznego, że takie zestawienia służą zapewnieniu możliwości kontroli nad populacją, to w jaki sposób zapewniony jest nad nią nadzór przez każdego lekarza POZ?

Czy i z jakich aktów wynika obowiązek prowadzenia ww. "ksiąg" oraz, jeżeli faktycznie obowiązek istnieje, jaki winien być zakres informacji w nich zawartych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX