Do kiedy OPS powinien wypłacać zasiłek stały na podstawie art. 15h ust. 1 ustawy COVID-19?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 27 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba pobierająca zasiłek stały (na podstawie orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydanym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności - orzeczenie było ważne do 31.12.2020 r.), od stycznia 2021 r. osoba ta ma przedłużone prawo na podstawie art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W miesiącu lutym 2021 r. ww. osoba uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu lekkim wydanym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, od którego złożyła odwołanie. Orzeczeniem z dnia 21 kwietnia 2021 r. Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie. Świadczeniobiorczyni złożyła odwołanie do Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie toczy się postępowanie sądowe i w dniu 22 października 2021 r. odbędzie się sprawa z odwołania od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Świadczeniobiorczyni zna opinię biegłych sądowych, która jest niekorzystna dla skarżącej.

Do kiedy OPS powinien wypłacać zasiłek stały na podstawie art. 15h ust. 1 ustawy COVID-19 (tj. do dnia wydania orzeczenia przez Wojewódzki Zespół, czy do dnia wydania wyroku przez sąd)?

Czy wydłużone decyzją prawo do zasiłku stałego na podstawie przepisów covidowskich wygasa z mocy prawa, czy należy je uchylić i z jaką datą?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX