Do kiedy kontynuować wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie decyzji „covidowej”?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2021 r.

PYTANIE

Sprawa dotyczy świadczenia pielęgnacyjnego pobieranego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczegółowych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.).

Pani pobierała świadczenie pielęgnacyjne na chore dziecko. Następnie świadczenie przedłużono na podstawie ustawy covidowej (orzeczenie było na czas określony). Pani dostała nowe orzeczenie o niepełnosprawności, które nie uprawnia do świadczenia pielęgnacyjnego. Złożyła od niego odwołanie do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności a następnie do sądu.

Do jakiego momentu kontynuować wypłaty świadczenia na podstawie decyzji "covidowej" czy do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez zespół wojewódzki (nowe orzeczenie ostateczne) czy do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd (nowe orzeczenie prawomocne)?

Nadmieniam, że mamy wyjaśnienia ministerstwa w tej sprawie wskazujące, że przez "nowe orzeczenia o niepełnosprawności" należy rozumieć orzeczenie ostateczne (art. 16 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256)).

Jak należy rozumieć zapis z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczegółowych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wskazujący, że decyzja zmieniająca obowiązuje "do dnia wydania nowego orzeczenia"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX