Do jakiej kategorii należy zaliczyć pracowników powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, zajmujących stanowiska asystentów, dla których wymaga się posiadania wykształcenia wyższego drugiego stopnia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 19 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do jakiej grupy zawodowej określonej w załączniku do ustawy z 8.06.2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych należy zaliczyć pracowników powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, zajmujących stanowiska asystentów, dla których zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 22.03.2010 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych na poszczególnych stanowiskach pracy w stacji sanitarno-epidemiologicznej wymaga się posiadania wykształcenia wyższego drugiego stopnia (poz. 8 załącznika rozporządzenia, z objaśnieniem w odnośniku 2)?

Pracownicy ci, już przed datą wejścia w życie rozporządzenia z 2010 r. takie stanowiska zajmowali, pomimo nie posiadania wykształcenia wyższego drugiego stopnia (posiadali i posiadają nadal licencjat), gdyż paragraf drugi tego rozporządzenia pozwalał wprost na kontynuowanie zajmowania stanowiska asystenta pomimo nie posiadania wymaganego wykształcenia i nie było to ograniczone żadnym terminem, co powoduje że stanowisko asystenta mogą zajmować i zajmują nadal i stwarza to trudności interpretacyjne przy wykonywaniu przez pracodawcę ustawy zacytowanej na wstępie pytania wobec wymienionych wyżej pracowników.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX