Dlaczego odpady przyjmowane z innych źródeł niż gospodarstwa domowe, to tylko odpady bytowe z części socjalnej wytwarzane przez pracowników?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 2 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dlaczego odpady przyjmowane z innych źródeł niż gospodarstwa domowe, to tylko odpady bytowe z części socjalnej wytwarzane przez pracowników?

Przecież np. odpady powstające w sklepach to również opakowania tekturowe, z tworzyw sztucznych z rozpakowywania towaru, dlaczego nie miałyby mieć charakteru odpadów komunalnych. W gospodarstwach domowych również powstają takie odpady z produktów, czyli z towaru jaki został zakupiony w sklepie.

Jakie znaczenie dla rozróżnienia tych odpadów ma ich ilość?

Ich ilość nie ma znaczenia zgodnie z definicją odpadów komunalnych. Zawężenia zostały wprost wskazane i nie obejmują tego typu działalności. Definicja o odpadach komunalnych nie wskazuje, że odpady komunalne nie obejmują odpadów ze względu na ich powstałą ilość czy ze sklepów. Odpady w sklepach powstają z działalności gospodarczej np. opakowania tekturowe, z tworzyw sztucznych, czyli z innej niż gospodarstwa domowe, ale nie z produkcyjnej, tym samym odpady z tego źródła, kwalifikują się do odpadów komunalnych. Sytuacja dotyczy wniosku na zbieranie odpadów o nr kodu 15 01 01, 15 01 02, 15 01 06, złożonego na podstawie ustawy o odpadach, które podmiot zamierza odbierać od sklepów. Zakwalifikowanie odpadów jest bardzo ważne w tym przypadku, ponieważ od tego zależy, jaki tytuł prawny powinien być dołączony do wniosku.

Czy powinien spełniać wymagania zawarte w art. 42 ust. 4a ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. oraz art. 41b u.o.?

Proszę o udzielenie odpowiedzi wraz ze wskazaniem podstawy prawnej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX