Czym powinien się kierować lekarz medycyny pracy dokonując wyboru wzoru zaświadczenia lekarskiego dla pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 1 lipca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od czego zależy, czy lekarz medycyny pracy wystawi zaświadczenie według wzoru z załącznika nr 1, czy według wzoru z załącznika nr 2 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy?

W pierwszym przypadku przywołany jest jako podstawa prawna art. 43 k.p., w drugim, art. 55 § 1 k.p., zatem diametralnie odmienne kwalifikacje prawne i konsekwencje. Ostatnio, po raz pierwszy pracodawca spotkał się dwukrotnie z zaświadczeniem wystawionym na druku według załącznika nr 2, przywołującym art. 55 § 1 k.p. W obu przypadkach warunki występujące na stanowiskach pracy nie uległy zmianie, pogorszył się za to stan zdrowia pracowników.

Czym powinien się kierować lekarz medycyny pracy dokonując wyboru wzoru zaświadczenia?

Co ma w takiej sytuacji zrobić pracodawca, jeśli pracownik dostarcza zaświadczenie wg wzoru z załącznika 2 do rozporządzenia, z adnotacją: "W wyniku badania lekarskiego i oceny narażeń występujących na stanowisku pracy, stosownie do art. 55 § 1 Kodeksu pracy, ze względu na: szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie (symbol 31) stał(a) się niezdolny(-na) do wykonywania dotychczasowej pracy. W związku z powyższym konieczne jest przeniesienie do pracy na innym stanowisku na okres ..." a pracodawca nie ma do zaproponowania pracownikowi innego stanowiska pracy?

Czy pracodawca, po dostarczeniu przez pracownika zaświadczenia lekarskiego przywołującego art. 55 § 1 k.p., z zaznaczonym punktem "ze względu szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy", po stwierdzeniu, że nie jest w stanie zaproponować pracownikowi innej pracy, może niezwłocznie przystąpić do zastosowania procedury rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX