Czy zwrot towaru rodzi dla osoby fizycznej konieczność wystawienia faktury korygującej, jeśli ma miejsce likwidacja jej działalności, a przedsiębiorstwo zostało wniesione aportem do spółki z o.o.?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 10 stycznia 2006 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dnia 2 listopada 2005 r. osoba fizyczna wniosła aportem do spółki z o.o. przedsiębiorstwo. Firma osoby fizycznej w październiku wysłała do Niemiec towar (posiadamy potwierdzenie odbioru, listy przewozowe). Towar został częściowo zwrócony do Polski (pomiędzy 4 a 9 listopada). Od listopada spółka rozpoczęła działalność - między innymi współpracę z kontrahentem Niemieckim. Firma osoby fizycznej w listopadzie wystawiła jedną fakturę za wynajem pomieszczeń i kilka refaktur na spółkę, wynikających z przepisania m.in. umów na telefon. Firma ta nie została jeszcze wyrejestrowana z ewidencji działalności gospodarczej.

Zwrot towaru do Polski zrodził konieczność przyjęcia go na stan magazynowy i wystawienia rachunku korygującego, który został wystawiony przez spółkę. Czy postąpiliśmy prawidłowo.

Jak wystawić rachunek korygujący z firmy osoby fizycznej? W jaki sposób przekazać zwrócony towar znajdujący się w magazynie spółki? Jeśli rachunek należało wystawić z firmy osoby fizycznej, to jak postąpić w przyszłości, gdy zostanie wyrejestrowana działalność osoby fizycznej, a będzie istniała konieczność korekty tamtego okresu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy