Czy zwrot świadczeń uzyskanych od NFZ można ująć w kosztach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kliś Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług stomatologicznych. Przyjmuje pacjentów na własny rachunek a także ma podpisaną umowę z NNFZ na usługi stomatologiczne. Podczas kontroli NFZ zakwestionował pewne procedury i nakazał zwrot wypłaconych kwot. Podatnik nie zgodził się z tymi ustaleniami i w efekcie sprawa trafiła do sądu. Zakwestionowane świadczenia obejmują lata 2004-2008. Z uwagi na fakt, że postępowania sądowe toczyły się bardzo długo z różnym finałem (raz są przyznał rację podatnikowi, a następnym razem po odwołaniu się przez NFZ w innej instancji odwrotnie) definitywnie zapadł wyrok prawomocny na niekorzyść podatnika. W sentencji wyroku zapisano "sąd orzekł o obowiązku naprawienia szkody w kwocie .......... na rzecz NFZ wynikłej z popełnionego przez oskarżona czynu". Podatnik ma zwrócić kwoty uzyskane z NFZ, które pierwotnie były zaliczone do przychodów i odprowadzony został podatek dochodowy.

Czy w tej sytuacji podatnik może zaliczyć kwoty ówczesnych przychodów zakwestionowane przez NFZ na dzień uprawomocnienia się wyroku do kosztów uzyskania przychodów lub pomniejszyć o te wartości bieżący przychód?

Korekty lat 2004-2008 nie może już dokonać. NFZ nie jest skłonne do wystawienia faktur korygujących na sporne świadczenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX