Czy zwrot kosztów prowizji bankowej dla pracownika - rezydenta Czech - jest kosztem dla spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 21 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zatrudniamy obcokrajowca - obywatela Czeskiej Republiki. Nie jest to rezydent podatkowy Polski, tylko czeski. Pracę dla nas świadczy na terenie Republiki Czeskiej - jest przedstawicielem handlowym. Wypłacamy mu wynagrodzenie w CZK i jest to transfer zagraniczny. Od jakiegoś czasu koszty tego transferu pieniężnego stały się współdzielone i tym samym pracownik otrzymuje wynagrodzenie mniejsze o ta prowizję banku z tytułu przelewu zagranicznego. Sama umowa o pracę jest na warunkach czeskich i w umowie jest standardowo napisana kwota brutto i nie ma mowy w niej o zwracaniu mu tej prowizji, jaka wynika z kosztów współdzielonych.

Czy należy zwrócić koszty tej prowizji, która jest mu potrącana przez jego własny bank i czy ewentualny zwrot będzie mógł być zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów spółki?

Do dyspozycji jego przypisany jest samochód osobowy, jako narzędzie pracy. Samochód ten jest używany również przez niego do celów prywatnych. Czy, i jeśli tak, to w jaki sposób ww pracownik ma być rozliczany za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych, zgodnie z polskimi przepisami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX