Czy zwrot grzywny może nastąpić z rachunku dochodów budżetowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 15 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do oddziału finansowego jednostki budżetowej (sądu) wpłynęło prawomocne postanowienie nakazujące zwrot grzywny i kosztów sądowych oraz opłaty od wniosku wraz z odsetkami ustawowymi w związku z prawomocnym uniewinnieniem skazanego. Na konto dochodów skazany przez kilka lat dokonywał wpłat – wpłaty przez niego dokonywane dotyczyły grzywny stanowiącej dochód Skarbu Państwa. Wpłaty te nie były oprocentowane; grzywna była opłatą rozłożoną na raty, ale zgodnie z przepisami od takich wpłat rozłożonych na raty nie nalicza się oprocentowania. Pojawiła się wątpliwość, czy w związku z tym ustawowe odsetki, o których mowa na wstępie, można pokryć z dochodów budżetowych, gdyż jak stanowi § 13 ust. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych Dz.U.2021.1575 " (...) Z rachunków bieżących dochodów są dokonywane: 1) zwroty nadpłat i zwroty kwot nienależnie pobranych wraz z oprocentowaniem regulowanym odrębnymi przepisami; (...)", czy też wypłata odsetek powinna nastąpić na podst. art 164 ustawy o fin. publ. (tj. z konta wydatków budżetowych).

Czy nie dojdzie do uszczuplenia dochodów budżetowych - naruszenia dyscypliny finansów publicznych - w przypadku wypłaty odsetek ustawowych z konta dochodów budżetowych?

Czy powyższy przepis należy stosować bezwzględnie (wprost) nie zważając na to, że odsetki które mają zostać wypłacone nie stanowiły uprzednio w tym przypadku przychodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX