Czy zwracając potrąconą wcześniej składkę zdrowotną osobom zatrudnionym na umowie zlecenia, należy ją opodatkować czy zwrócić w pełnej wysokości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 15 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka ma podpisaną umowę o świadczenie usług na rzecz przedsiębiorstwa XYZ. Do realizowania niniejszej umowy zostali zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia pracownicy etatowi przedsiębiorstwa XYZ. Z tytułu zawartych umów zleceń spółka odprowadzała do ZUS jedynie składkę zdrowotną (zleceniobiorcy u swojego macierzystego pracodawcy mieli opłacane ubezpieczenie społeczne co najmniej od płacy minimalnej). Podczas kontroli ZUS zakwestionował powyższą praktykę. Stwierdził, iż zatrudnieni przez spółkę zleceniobiorcy, pracownicy etatowi firmy XYZ, powinni mieć opłacone pełne ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenia zawartej ze spółką przez swojego macierzystego pracodawcę, tj. przedsiębiorstwo XYZ (art. 4 pkt 2 lit. a i art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Spółka zobowiązana jest zwrócić pobraną składkę zdrowotną ww. zleceniobiorcom i skorygować złożone za nich w ZUS dokumenty rozliczeniowe (RZA, DRA). Podatek dochodowy od tych umów zlecenia w związku z opłacaniem składki zdrowotnej był pomniejszany.

Czy w tej sytuacji, zwracając potrąconą wcześniej składkę zdrowotną, należy ją opodatkować czy zwrócić w pełnej wysokości?

Co należy zrobić z podatkiem dochodowym za ten okres (3 lata)?

Czy powinien być korygowany?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX