Czy zwolnienie z tytułu zakwaterowania pracowników ma zastosowanie w przypadku, gdy wynajmowane mieszkanie jest ich faktycznym miejscem zamieszkania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Twardoch Sebastian
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia obcokrajowców (obywatele Ukrainy i Białorusi). Wysyła ich do pracy u klientów, których zakłady pracy znajdują się w innych miejscowościach niż siedziba pracodawcy (agencji). W miejscowościach tych (tam mieszczą się zakłady pracy klientów agencji) agencja wynajmuje mieszkania, które nieodpłatnie udostępnia swoim pracownikom. Pracownicy są meldowani w tych mieszkaniach i przebywają w nich przez okres pracy u klienta agencji - nawet kilka lat. Aby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania otrzymanych nieodpłatnie świadczeń do kwoty 500 zł, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pracownicy muszą mieć miejsce zamieszkania poza miejscem położenia zakładu pracy (ust. 14 ww. artykułu).

Czy jeżeli pracownicy przebywają w wynajętym przez pracodawcę mieszkaniu w miejscowości, w której świadczą pracę dla klienta agencji, dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym, to należy uznać, że mają miejsce zamieszkania w Polsce w miejscu gdzie znajduje się zakład pracy, także nie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX