Czy zwolnienia z opłaty na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 7 u.o.p. nie będą miały zastosowania do drzew rosnących na gruncie, na którym wykonuje się roboty nie wymagające dwz, a gmina nie posiada planu zagospodarowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grecki Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 14 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W art. 86 ust. 1 pkt 7 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2020 r. poz. 55) – dalej u.o.p. ustawodawca zwalnia z opłaty za usunięcie drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza: a) 120 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, b) 80 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew - w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania innego niż rolnicze, zgodnego z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wnioskodawca wystąpił o usunięcie drzew. Na gruncie prowadzi działalność gospodarczą - wydobywa żwir. Wykonywanie tych czynności na gruncie nie wymagało uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Gmina nie posiada planu zagospodarowania.

Czy zwolnienia z opłaty na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 7 u.o.p. nie będą miały zastosowania do drzew rosnących na gruncie, na którym wykonuje się roboty nie wymagające uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, a gmina nie posiada planu zagospodarowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX