Czy zrzeczenie się przez wspólnika występującego ze spółki należności na rzecz małżonka wygeneruje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 6 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy w trakcie przekształcenia spółki cywilnej w spółkę komandytową (korzystamy z uproszczonej formy przekształcenia spółki). W trakcie sporządzania dokumentów pojawiła się wątpliwość związana z sposobem opodatkowania wspólników wychodzących ze spółki cywilnej przed przekształceniem. Spółkę cywilną na dzień dzisiejszy tworzy umowa pomiędzy 4 osobami (2 małżeństwa, w których obowiązuje ustrój wspólnoty małżeńskiej, wkłady na spółkę podczas tworzenia nastąpiły z majątku wspólnego). Przed przekształceniem spółki cywilnej spółkę opuszczą 2 osoby (po 1 z każdego małżeństwa).

Czy wspólnik spółki cywilnej może zrzec się tzw. kwoty przeznaczonej dla wspólników nieuczestniczących w przekształceniu, a także zrzec się wypłaty rozliczenia przyrostu majątku spółki przypadającej na jego "udział" na rzecz współmałżonka oraz czy obie te czynności nie będą powodować powstania przychodu podlegającego opodatkowania u pozostałych wspólników?

Jeśli sytuacja ta wymaga rozpoznania przychodu, czy można dokonać darowizny pomiędzy małżonkami, pomimo że darowany majątek i tak jest objęty wspólnością majątkową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX