Czy żona zmarłego przedsiębiorcy powinna na podstawie art. 36 ust. 9 pr.geol. dostarczyć akt dziedziczenia do organu koncesyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 27 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W grudniu zmarła osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, której Starosta udzielił koncesję na wydobycie piasku. Jak wynika z informacji telefonicznej w marcu 2024 r. żona zmarłego przedsiębiorcy nabyła prawo do przedsiębiorstwa w drodze aktu poświadczenia dziedziczenia.

Czy żona zmarłego przedsiębiorcy powinna na podstawie art. 36 ust. 9 ustawy z 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr.geol. dostarczyć ten akt dziedziczenia do organu koncesyjnego?

Od kiedy biegnie 30 dni, skoro organ nie zna daty aktu dziedziczenia, aby wezwać do niezwłocznego przedłożenia dokumentów potwierdzających następstwo prawne?

Jeżeli następca prawny dostarczy akt dziedziczenia, co powinien zrobić organ koncesyjny?

Czy jeżeli właściciel przedsiębiorstwa w spadku jest zainteresowany przeniesieniem na niego koncesji, winien złożyć wniosek w trybie art. 42 ust. 1 ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw - dalej u.z.s.?

Zdaniem tut. organu zastosowanie mają tu tylko przepisy art. 42 u.z.s.

Jeżeli złoży taki wniosek w terminie 6 miesięcy, to organ powinien wydać decyzję zmieniającą koncesję w zakresie jej adresata w trybie art. 104 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. czy art. 155 k.p.a. w związku z art. 42 ust. 2 u.z.s.?

Ile wynosi opłata skarbowa za zmianę adresata koncesji?

Zdaniem tut. organu nie jest to opłata jak za zmianę koncesji, gdyż nie jest to zmiana jej warunków.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX