Czy żona wnioskująca o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego winna jedynie zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 27 czerwca 2023 r.

PYTANIE

Żona chce złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne nad niepełnosprawnym mężem.

Mąż ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym z zaznaczeniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Państwo prowadzą gospodarstwo rolne.

Część działek jest wspólna tzn. żona widnieje jako współwłaściciel na nakazie podatkowym, reszta jest na męża. Wniosek o dopłaty bezpośrednie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składał do tej pory mąż.

Jaka powinna być umowa dzierżawy, czy musi to być umowa notarialna, czy może to być umowa dobrowolna z potwierdzeniem własnoręczności podpisu w Urzędzie Gminy?

Czy Państwo muszą np. przepisać całe pole np. na córkę czy tylko tą część wspólną, która widnieje tylko na małżonkę, która ma zamiar sprawować opiekę nad ww. mężem?

Nadmienia się, że mąż (orzeczenie o stopniu znacznym) jest posiadaczem gospodarstwa rolnego, w związku z tym, składa wnioski o płatności obszarowe do ARMIR-u oraz ubiega się o akcyzę paliwową.

Czy nadal może ubiegać się o ww. pomoc?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX