Czy zobowiązanie zakładu do usunięcia urządzenia wodnego wymaga stwierdzenia wygaśnięcia pozwolenia wodnoprawnego, na podstawie którego wykonano urządzenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 11 lutego 2016 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy wygaśnięcia pozwolenia wodnoprawnego. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzeń wodnych wygasa w przypadkach określonych w art. 135 pkt 2-4 pr. wod.

Czy pozwolenie na wykonanie urządzeń wodnych może także wygasnąć w pewnych przypadkach na podstawie art. 135 pkt 1 pr. wod.?

W 2004 r. została wydana decyzja, w której starosta udzielił pozwolenia na wykonanie urządzenia wodnego (wylotu) i na szczególne korzystanie z wód, tj. odprowadzanie wskazanym wylotem ścieków (wód opadowych) z odwodnienia drogi do wód (rzeki). Pozwolenie na szczególne korzystanie z wód wydano na okres 10 lat, zaś na wykonanie urządzeń nie określono terminu (zgodnie z pr. wod. wydano je bezterminowo). Pozwolenie na szczególne korzystanie z wód już wygasło, a jedna ze stron złożyła wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia tego pozwolenia i o nakazanie usunięcia urządzenia wodnego (wylotu). W momencie nakazania usunięcia urządzenia wodnego, decyzja zezwalająca na jego wykonanie również staje się bezprzedmiotowa, jednak nie zachodzi żadna przesłanka z art. 135 pkt 2-4 pr. wod., na podstawie której można stwierdzić wygaśnięcie decyzji na wykonanie urządzeń. Pozostaje jedynie art. 135 pkt 1 pr. wod., który – z racji na jego brzmienie – dotyczy, jak się wydaje, tylko szczególnego korzystania z wód.

Jeżeli starosta stwierdza wygaśnięcie decyzji w zakresie szczególnego korzystania z wód, tj. wprowadzania ścieków deszczowych z odwodnienia drogi do wód (rzeki) i jednocześnie w decyzji stwierdzającej wygaśnięcie pozwolenia nakazuje usunięcie urządzenia wodnego (wylotu), za pośrednictwem którego ścieki te trafiały do wód, to należy stwierdzić wygaśnięcie pozwolenia w całości, czy tylko w części dotyczącej szczególnego korzystania z wód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX