Czy znajdują się podstawy prawne do przywrócenia terminu do złożenia wyjaśnień w sprawie dodatku węglowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 2 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani złożyła wniosek o dodatek węglowy, podając adres zamieszkania X w naszej gminie, a do korespondencji Y (na drugim końcu Polski). W wyniku wątpliwości powstałych w toku rozpatrywania wniosku, co do faktycznego miejsca zamieszkania pani, wysłano pocztą polską wezwanie do stawienia się w OPS i złożenia wyjaśnień, co do miejsca zamieszkania. Pismo wróciło do OPS, po nieudanych próbach doręczenia (awizowane 16.11.2022, 24.11.2022).

15.02.2023 do OPS wpłynął wniosek od Pani o przywrócenie terminu do złożenia wyjaśnień w sprawie o przyznanie i wypłatę dodatku węglowego, powołując się na art. 58 § 1-2 k.p.a. Pani podaje, że w tym czasie nie przebywała pod adresem wskazanym we wniosku, a korespondencja w tej sprawie powinna być kierowana na adres podany do korespondencji, a nie podany we wniosku adres zamieszkania.

Jednocześnie Pani do wniosku dołączyła pismo o ustanowieniu pełnomocnika do reprezentowania w tej sprawie - swojej córki – adres zamieszkania Y. W weryfikacji pesel Pani widnieje adres zameldowania Y, nie złożyła również deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, z informacji, jakie OPS posiada ze środowiska wynika również, że Pani nie mieszka pod tym adresem.

Czy znajdują się podstawy prawne do przywrócenia terminu do złożenia wyjaśnień w sprawie dodatku węglowego?

Jak powinien postąpić OPS w tej sytuacji, jakie rozstrzygnięcie tej sprawy?

Pod jaki adres wysyłać korespondencję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX