Czy zmniejszenie dotacji na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów należy zaksięgować w momencie podjęcia przez NFOŚiGW decyzji o zmniejszeniu dofinansowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 6 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka posiada środki trwałe dofinansowane dotacją z NFOŚiGW. Środki trwałe przyjęto w czerwcu 2021 roku. Od lipca 2021 roku została naliczana amortyzacja. Umowa o dotację została podpisana w 2017 roku, dotacja została wypłacona częściowo, pozostała kwota do refundacji, 5% dotacji, która zostanie wypłacona po ostatecznych kontrolach przez NFOŚiGW.

Kwota wypłaconej dotacji oraz kwota pozostała do refundacji zostały ujęte na 31.12.2021 roku na koncie Rozliczeń międzyokresowych przychodów. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych sfinansowanych z tych źródeł. Ustalając wartość początkową poszczególnych środków trwałych, koszty wspólne kwalifikowalne inwestycji, związane z projektem zostały rozliczone kluczem proporcjonalnie do nakładów kwalifikowalnych bezpośrednich.

Po kontroli projektu i sporządzeniu ostatecznego wniosku rozliczającego dotacje okazało się, że są uwagi i zastrzeżenia do jednego z przyjętych środków trwałych. Ostatecznie w czerwcu 2022 roku, NFOŚiGW podjął decyzję, że dofinansowanie zostanie zmniejszone (o około 2% wartości przyznanej dotacji). Korekta dotacji zostanie pomniejszona w ostatniej płatności (refundacji).

Kiedy należy wyksięgować zmniejszenie dotacji z konta "Rozliczeń międzyokresowych przychodów"?

Czy prawidłowym będzie wyksięgowanie tej dotacji w momencie wypłaty ostatniej refundacji przez NFOŚiGW (nie ma aneksu do umowy o dofinansowanie, wysłany wniosek rozliczający zaliczkę jest dokumentem potwierdzającym akceptację korekty dofinansowania)?

Czy o kwotę, o którą zostanie zmniejszona dotacja, można skorygować wartość tylko jednego środka trwałego, tj. tego, do którego są zastrzeżenia w informacji pokontrolnej?

W jaki sposób spółka powinna rozliczyć korektę dotacji w księgach, kwota korekty amortyzacji naliczonej w 2021 roku, z punktu widzenia sprawozdania finansowego jest kwotą nieistotną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX