Czy zmieniony indywidualny program usamodzielnienia będzie stanowić podstawę do przyznania pomocy na usamodzielnienie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba usamodzielniana opuszczająca pieczę zastępczą co najmniej na miesiąc przed ukończeniem pełnoletności opracowała wspólnie z opiekunem usamodzielnienia indywidualny program usamodzielnienia, w którym określiła:

1) zakres współdziałania osoby usamodzielnianej z opiekunem usamodzielnienia;

2) sposób uzyskania przez osobę usamodzielnianą wykształcenia i kwalifikacji zawodowych (kontynuowanie nauki w szkole branżowej I stopnia, a następnie jej ukończenie), pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych (ubieganie się o wsparcie w mieszkaniu chronionym oraz złożenie wniosku o przydział lokalu z zasobów komunalnych) oraz w podjęciu przez osobę usamodzielnianą zatrudnienia (rejestracja w powiatowym urzędzie pracy, jak również poszukiwanie pracy na własną rękę).

Program zawierał niezbędne informacje określone w art. 145 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej i został zatwierdzony przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie. Następnie osoba usamodzielniana sporządziła modyfikację indywidualnego programu usamodzielnienia w ten sposób, że:

- w zakresie sposobu uzyskania przez osobę usamodzielnianą wykształcenia i kwalifikacji zawodowych określono, że osoba usamodzielniana posiada wykształcenie podstawowe, przerywa naukę w szkole branżowej i rezygnuje z dalszego kształcenia i zdobywania kwalifikacji zawodowych;

- w zakresie uzyskania pomocy w podjęciu przez osobę usamodzielnianą zatrudnienia określono, że osoba usamodzielniana nie jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy, nie pracuje i nie będzie się nigdzie zatrudniać, ponieważ spodziewa się dziecka.

Czy zmieniony w taki sposób indywidualny program usamodzielnienia będzie prawidłowy pod względem formalnym, określonym w art. 145 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej i czy może zostać w takiej formie zatwierdzony przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie i stanowić podstawę do przyznania pomocy na usamodzielnienie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX