Czy zmieni się sposób postępowania z dokumentacją elektroniczną na skutek nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 17 kwietnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 17 sierpnia 2017 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy papierowych wydruków dokumentacji prowadzonej w programie teleinformatycznym. W związku ze zmianą ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz innych ustaw zmieniona została definicja dokumentacji elektronicznej: "dokumenty wytworzone w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP".

Czy w związku ze zmianą definicji dokumentacji elektronicznej sposób postępowania z dokumentacją (jej wytwarzanie w podmiocie leczniczym) jest prawidłowy (zgodny z prawem)?

Opis szczegółowy: W podmiocie leczniczym rejestr pacjentów, jak i dokumentacja medyczna jest prowadzona w programie teleinformatycznym X firmy XY. Każdy użytkownik dokonujący wpisu w dokumentacji medycznej w programie X posiada indywidualny login i hasło, podczas otrzymywania loginu i hasła personel podpisuje odpowiednie dokumenty zobowiązujące do zachowania tajemnicy zawodowej oraz nieudostępnianiu loginu i hasła. Dokumentacja wygenerowana i wydrukowana z Systemu posiada identyfikację osób dokonujących wpisu. Ponieważ niektóre elementy dokumentacji są prowadzone jeszcze w wersji papierowej dokonujemy wydruków dokumentacji w wersji elektronicznej i dołączamy do papierowej dokumentacji. Wydruki, zgodnie z § 83 pkt 2 rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania opatrzone są oznaczeniem osoby upoważnionej przez podmiot do potwierdzenia zgodności wydruków z dokumentacją elektroniczną. Wydruk umożliwia identyfikację osoby udzielającej świadczeń. Podczas dokonywania wpisów w Systemie oraz wydruków personel nie używa podpisów kwalifikowanych ani profili zaufanych.

Czy w związku z tym sposób postępowania przyjęty w podmiocie leczniczym jest prawidłowy, jeśli nie to jak w sposób prawidłowy (zgodny z prawem) mamy korzystać z programu teleinformatycznego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX