Czy zmianę używanego paliwa w instalacjach energetycznych należy zaliczyć jako istotną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 30 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta w związku z dokonaną analizą pozwolenia zintegrowanego wezwał prowadzącego instalację do zmiany pozwolenia na podstawie art. 215 ust. 3 ustawy z 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś. (dostosowanie instalacji do konkluzji BAT).

W wyznaczonym terminie podmiot przedłożył wniosek, jednocześnie wnosząc o dokonanie innych zmian na podstawie art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) - dalej k.p.a., tj. zmian w części pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.

Powyższa zmiana wynika ze zmiany używanego paliwa w instalacjach energetycznych (zastąpiono dotychczas użytkowany olej opałowy gazem ziemnym). Funkcjonujące kotły przystosowano do nowego rodzaju paliwa poprzez wymianę palników. Zostały dodane dodatkowo dwa emitory. Po zmianie kotły mają większą moc cieplną - powyższej 1 MW (wcześniej była mniejsza). Został również dodany agregat prądotwórczy. Emisja roczna po zmianie będzie niższa niż określona w aktualnym pozwoleniu.

Czy taką zmianę należy zaliczyć jako istotną zmianę instalacji?

Kotły pracują na potrzeby instalacji IPPC.

Czy należy zastosować art. 218 p.o.ś.?

Czy dostosowując pozwolenie do konkluzji BAT można dokonać innych zmian na podstawie art. 155 k.p.a.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX